Uutiset

Forssassa kartoitetaan pyöräteiden ja katujen kuntoa mobiilipelillä

25.06.2025

Forssassa kartoitetaan pyöräteiden ja katujen kuntoa mobiilipelillä

Forssan kaupunki järjestää joukkoistetut kuntokartoitukset pyöräteille ja ajoradoille Crowdsorsa-mobiilipelillä: tienkäyttäjät poimivat kartalta rahanarvoisia virtuaalihedelmiä videoita kuvatessaan.

 

Forssan pyörätiekartoitus alkaa maanantaina 30.6. klo 10 ja ajoratakartoitus lauantaina 9.8. klo 10 (molemmat säävarauksella). Kuka tahansa voi osallistua lataamalla Crowdsorsa-sovelluksen älypuhelimeensa. Pyörätiekartoitukseen tarvitaan lisäksi polkupyörä ja ohjaustankoon kiinnitettävä puhelinpidike, kun taas ajoratakartoitukseen auto ja tuulilasiin kiinnitettävä puhelinpidike.

Crowdsorsa-sovelluksessa Forssan kadut ja pyörätiet täytetään rahanarvoisilla marjoilla ja hedelmillä. Pelaajat keräävät niitä kartalta nauhoittamalla tiestä videota. Kerättävää on luvassa keskimäärin yli kolmen euron arvosta kilometriä kohden. Palkkion osallistujat saavat pankkitililleen.

– Kerätyt objektit katoavat reaaliajassa kaikkien käyttäjien kartoilta, mikä ilmaisee osallistujille selkeästi, mistä tietoa on vielä keräämättä. Ansaita voi jopa parikymmentä euroa tunnissa, ja kartoitus on käynnissä niin kauan kuin objekteja on vielä kartalla, sanoo Crowdsorsan toimitusjohtaja Toni Paju.

Käyttäjien kuvaamat videot käyvät läpi laaduntarkistuksen, minkä jälkeen niistä analysoidaan tekoälyn avulla päällystevauriot. Kaupunki saa aineistosta tarkkaa dataa siitä, mihin korjaustoimenpiteisiin käytössä oleva budjetti tulisi kohdistaa. Projektin toteuttavat Crowdsorsa, AFRY Finland Oy ja Flowity Ab.

Edellisellä kerralla saimme alueet kartoitettua hyvinkin nopeasti. Pystymme vertaamaan nyt kerättävää aineistoa edelliseen ja näkemään, onko jossain paikassa nopeampaa kulutusta kuin pitäisi, toteaa Forssan kunnallistekniikan päällikkö Ville Saarenmaa.


Mikä on Crowdsorsa?

Crowdsorsa on tamperelainen startup-yritys, jonka konsepti on otettu käyttöön Suomessa, Ruotsissa, Virossa, Briteissä, Kanadassa ja Yhdysvalloissa.

Crowdsorsa-mobiilipeli on kehitetty datankeruun ja mikrotöiden joukkoistamiseksi kuntalaisille.

Pelillä on kartoitettu ennätysvauhtia muun muassa katuja, kaivonkansia ja tierumpuja sekä torjuttu haitallisia vieraskasveja.


Lisätiedot:

Ville Saarenmaa
kunnallistekniikan päällikkö
050 511 0591
ville.saarenmaa@forssa.fi

Toni Paju
toimitusjohtaja, Crowdsorsa
040 661 0072
toni.paju@crowdsorsa.com