Uutiset
27.09.2024
Viisi vinkkiä viikonlopulle
Sataa tai paistaa, viikonlopulle riittää monenlaista mukavaa tekemistä. Lue viisi vinkkiä viikonlopulle!
Tässä viisi vinkkiä viikonlopulle.
Lauantai 28.9.
- Toripäivä
Lauantaina on jälleen toripäivä. Forssan tori palvelee niin kaupunkilaisia kuin matkalaisiakin aina toripäivinä klo 7-14.
-
Satutunti
Forssan kirjastolla uppoudutaan satujen maailmaan klo 11 alkaen. Satutunnilla luetaan syksyisiä satuja ja tehdään teemaan sopivia askarteluja.
Alle 3-vuotiaat osallistuvat oman aikuisen kanssa.
- Elokuvia
Viikonloppuna on runsaasti elokuvanäytöksiä sekä Bio-Kaaressa että Elävienkuvien Teatterissa.
Sunnuntai 29.9.
- Galleria Moletti: Laura Rautjoki: Naisen kuva
Taiteilija tutkii tekoälyn ja valokuvataiteen keinoin suomalaisen naisen representaatiota. Näyttelyssä on esillä "aivan tavallisia suomalaisia naisia elämän eri vaiheissa ja eri aikakausilla." Yksi näyttelyn teoksista on saanut innoituksensa Forssan tekstiilihistoriasta, ja yksi teos on sijoitettu Forssaan.
Näyttely avoinna ti-pe klo 10-16, la klo 10-14, su klo 12-16. Galleria Moletin näyttelyvierailu on maksuton.
- Sunnuntairavit
Sunnuntairavit ravataan Pilvenmäellä klo 13. Lisätiedot: Pilvenmäki
Näistä ja muistakin tapahtumista on lisätietoa kaupungin verkkosivujen tapahtumakalenterissa.


![Logo [Forssan kaupunki]](client/forssa/images/logo.jpg)






