Uutiset

Viisi vinkkiä viikonlopulle

27.09.2024

Viisi vinkkiä viikonlopulle

Sataa tai paistaa, viikonlopulle riittää monenlaista mukavaa tekemistä. Lue viisi vinkkiä viikonlopulle!

 

Tässä viisi vinkkiä viikonlopulle.

Lauantai 28.9.

Lauantaina on jälleen toripäivä. Forssan tori palvelee niin kaupunkilaisia kuin matkalaisiakin aina toripäivinä klo 7-14.

Forssan kirjastolla uppoudutaan satujen maailmaan klo 11 alkaen. Satutunnilla luetaan syksyisiä satuja ja tehdään teemaan sopivia askarteluja.

Alle 3-vuotiaat osallistuvat oman aikuisen kanssa.

Viikonloppuna on runsaasti elokuvanäytöksiä sekä Bio-Kaaressa että Elävienkuvien Teatterissa.

Sunnuntai 29.9.

Taiteilija tutkii tekoälyn ja valokuvataiteen keinoin suomalaisen naisen representaatiota. Näyttelyssä on esillä "aivan tavallisia suomalaisia naisia elämän eri vaiheissa ja eri aikakausilla." Yksi näyttelyn teoksista on saanut innoituksensa Forssan tekstiilihistoriasta, ja yksi teos on sijoitettu Forssaan.  

Näyttely avoinna ti-pe klo 10-16, la klo 10-14, su klo 12-16.  Galleria Moletin näyttelyvierailu on maksuton.

Sunnuntairavit ravataan Pilvenmäellä klo 13. Lisätiedot: Pilvenmäki

Näistä ja muistakin tapahtumista on lisätietoa kaupungin verkkosivujen tapahtumakalenterissa.